منوي اصلي

شارژخاموش کننده

توصيه هاي ايمني سفرهاي نوروزي

توصيه هاي ايمني سفر

اين توصيه ها در دو بخش قبل از شروع سفر و توصيه هاي حين سفر قابل توجه اند:

 

با توجه به اينكه هموطنان و شهروندان در ايام تعطيلات عيد نوروز اقدام به مسافرت مي‌كنند بنابراين در زمان اين سفرها منازل آنان خالي مي‌ماند.
هرگاه به دليل بي‌احتياطي و عدم رعايت موازين ايمني، خطر بروز مي‌كند و حادثه و حريق به وقوع مي‌پيوندد و در نهايت كاشانه و سرمايه اين عزيزان كه با عمري زحمت و تلاش فراهم آمده است دچار نابودي و خسارت مي‌شود و در مواردي حتي خسارات جاني و مالي به ديگر شهروندان نيز وارد مي‌آيد. كارشناسان پيشگيري از حريق و حادثه اين سازمان براي پيشگيري از وقوع آتش‌سوزي‌ها و حوادث مختلف توصيه‌ها و هشدار‌هاي ايمني به شرح ذيل را ارائه مي‌نمايند:
1.قبل از ترك منزل خود تمامي وسايل غيرضروري الكتريكي را خاموش و درصورت امكان جريان برق آنان را از ناحيه فيوز مينياتوري قطع نمايند.
2.كليه وسايل گرمازا اعم از گازسوز و يا نفت‌سوز را خاموش نموده و شير اصلي گاز را از ناحيه بعد از كنتور و يا سيلندر گاز كاملا ببنديد.

3. از بسته بودن شيرهاي آب گرم و سرد منزل خود درزمان ترك منزل كاملا مطمئن شده و سپس محل را ترك نماييد.
4.درصورت وجود نشتي در شبكه آب‌رساني گرم و سرد منزل قبل از ترك منزل نسبت به رفع آن توسط متخصصان اهل فن اقدام نماييد.
5. قبل از ترك منزل از بسته بودن درب‌ها و پنجره‌هاي خانه اطمينان كامل حاصل نموده و كليد خانه را به سرايدار و يا شخص قابل اطمينان خود بسپاريد تا در هنگام وقوع حادثه احتمالي بتوان از آن استفاده نمود.
6. از قراردادن هرگونه وسيله اضافي و يا اثاثيه منزل در بالكن منزل خودداري كنيد چرا كه در اثر وزش باد احتمال سقوط اجسام روي عابران و يا افراد محتمل مي‌باشد و يا در اثر افتادن مواد آتش‌زا امكان آتش‌سوزي ميسر است .
7. از نگهداري ظروف مواد قابل اشتعال و يا كپسول گاز اضافي در محيط خانه جداً خودداري نموده و اينگونه وسايل را در خارج از محيط منزل به مكاني مناسب انتقال دهيد.

 

همچنين در حين سفر موارد زير را در نظر بگيريد:

1. کپسول آتش نشاني و جعبه کمک هاي اولي مسافرتي را به همراه داشته باشيد.

2. اگر قصد داريد با خودروي خود به شهرهاي ديگر سفر کنيد ، خودرو را از لحاظ مکانيکي و برقي بازديد کنيد و در صورت وجود نقص فني احتمالي پيش از سفر آنرا بر طرف کنيد.

3. در حادثه رانندگي و در صورت نشت بنزين از خودرو ، براي جلو گيري از بروي آتش سوزي احتمالي بي درنگ موتور خودرو را خاموش و بست باطري را قطع کنيد.

در صورت بروز آتش سوزي در خودرو با خونسردي از خاموش کننده دستي آتش نشاني که همراه داريد طبق دستورالعمل حک شده بر روي آن براي خاموش کردن آتش اقدام کنيد.

4. از قرار دادن سيلندر گاز از هر نوع و گالن هاي حاوي بنزين يا نفت و در صندق عقب خودرو پرهيز کنيد ، در صورت نياز قبل از قرار دادن گاز شير آلات آن را با آب صابون آزمايش کنيد تا از سلامت و استاندارد بودن آن مطمئن شويد

5. مواد غذايي انرژي زا و لباس گرم ، پتو و زنجير چرخ در خودرو شخصي شما با توجه به فصل و احتمال سرد شدن هوا ضروري است

6. در صورت بروز حادثه رانندگي يا حوادث ديگر در جاده هاي بين شهري خودرو خود را منتهي اليه سمت راست جاده هدايت و با قرار دادن علائم هشدار دهنده ايمني از جمله مثلث خطر در فاصله ۱۵۰ متري رانندگان ديگر را آگاه سازيد

7. رانندگان و سرنشينان خودرو هشدارهاي پليس راه را مورد توجه قرار داده  و از راندن خودرو با سرعت بيش از حد مجاز پرهيز کنيد البته علائم هشداري جاده نيز کمک بسزايي به شما خواهد کرد

8. از قرار دادن اضافه  بار روي باربند خودرو پرهيز و در صورت نياز به استفاده از باربند ، پيش از حرکت اثاثيه چيده شده را با طناب و چادر کاملاً مهار کرده و بپوشانيد ؛ به گونه اي که امکان افتادن آنها وجود نداشته باشد

9. از روشن نمودن آتش در محيط باز و در نزديکي علف هاي خشک و يا درختان در حين سفر خودداري نموده و جهت طبخ چاي و تدارک ديده شده است استفاده نمائيد.

 

 

روابط عمومي سازمان اتش نشاني و خدمات ايمني شهر زاهدان

 

آخرين تغييرات:95/01/02

 

عضويت خبرنامه

Email: