تابستان خود را زمستان زندگی نکنیم

شنا، سوارکاری و تیراندازی سه ورزش مورد تاکید دین مبین اسلام است و از صدها سال قبل، بسیاری از مردم یکی از اصلی ترین شیوه های تربیت جسمانی فرزندان شان، فرادادن یکی از این سه رشته بوده است. در بین این ورزش ها، شنا به واسطه وجود منابع طبیعی آبی در اقصی نقاط کشورمان از مخاطبان بیشتری برخوردار بوده و کمتر ایرانی را می توان پیدا کرد که با تماشای دریا و رودخانه، هوس آب تنی به سرش نزند.این علاقه ذاتی در فصل تابستان بیش از پیش هم می شود و بسیاری از مردم ترجیح می دهند روزهای داغ تابستانی شان را در کنار رودخانه ها بگذرانند.

آمارها نشان می دهد گرمی هوا واستفاده ازخنکای آب ازجمله مواردی است که موجب شده افراد بسیاری در سال جاری که یکی از گرم ترین سال های کشورمان معرفی شده به دریا، سدها ورودخانه ها پناه ببرند. موضوعی که در صورت بی توجهی به نکات ایمنی ومکانهایی که برای شنا کردن مناسب نیستند حوادث مرگباری را رقم بزند.
آمارهای پزشکی قانونی نشان می دهد که طی سال گذشته، یک هزار و ۲۶ نفر در جریان شنا در مکانهای مختلف کشور جان خود رااز دست داده اند که از این تعداد۴۳۱نفر در رودخانه ها جان باخته اند. همین آمار را با آمار حوادث امسال مقایسه کنید تا متوجه عمق فاجعه ای که در کمین است بشوید. بر اساس اعلام رسمی سازمان پزشکی قانونی کشور، در دو ماهه نخست سال جاری ۲۲۷ نفر بر اثر غرق‌شدگی، جان خود را از دست دادند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با آمار تلفات ۱۲۴ نفر، ۸۳.۱ درصد افزایش یافته است.تلخ تر اینکه اکثر غرق شدگی های امسال مربوط به رودخانه و آب های کم عمق بوده که این هم در نوع خود کم نظیر است. از کل تلفات غرق‌شدگی دو ماهه امسال، ۱۰۹ نفر در رودخانه‌ها، ۶ نفر در دریا(یک نفر محدوده مجاز و پنج نفر خارج طرح)، ۲۰ نفر در استخرهای کشاورزی، ۱۲ نفر در کانالها، ۱۰ نفر در استخرهای شنا، هشت نفر در دریاچه مصنوعی و سد، هشت نفر در چاه، پنج نفر در حوض و حوضچه و پنج نفر در دریاچه‌های طبیعی جان باخته‌اند. ۴۴ نفر نیز در سایر مکانهای آبی جان خود را از دست داده‌اند.
در تازه ترین اتفاق، روز گذشته ۹ نوجوان پایتخت نشین در رودخانه خجیر در شرق تهران دچار حادثه ای مشابه این شدند و اگر سرعت عمل آتش نشانان و همکاری هلال احمر نبود، باید امروز تاسف بیشتری بابت عدم توجه به موضوعات ایمنی می خوردیم. در صورتی که با رعایت یکسری قوانین ایمنی ساده می توان امیدوار بود که آمارها نه تنها افزایش پیدا نکند، بلکه هر سال با کاهش چشمگیر نیز روبه رو شود.
سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی برای آگاهی بیشتر، توصیه‌هایی در این خصوص دارد، که دانستن آنها برای هر ایرانی خالی از لطف و فایده نیست. برخی از این توصیه‌ها عبارتند از:
۱- از ریختن هرگونه ضایعات و زباله درآب‌های جاری پرهیز شود. این ضایعات می تواند باعث تجمع آب در برخی دیگر از قسمت رودخانه و یا باعث گیر افتادن افراد در آب شود.
۲- از شنا کردن درآبراه‌های عمیق، آبهای خروشان- جریان شدید و غیرمجاز پرهیز شود.
۳- نصب تابلوهای هشداری در اطراف آبراه‌ها سدها و دریاچه‌ها الزامی است.
۴- استقرار ناجیان غریق و تجهیزات مربوطه در حاشیه سدها و دریاچه ها الزامی است.
۵- کلیه قایق های تفریحی مورد استفاده در دریاچه ها و سدها باید گواهینامه صحت عملکرد داشته باشند.
۶- استفاده از قایق ها باید تحت کنترل و نظارت دقیق ناظر قانونی باشد.
۷- تعداد سرنشینان قایق باید مطابق با ظرفیت قایق باشد.
۸- تمامی سرنشینان قایق باید قبل از سوارشدن جلیقه نجات پوشیده باشند.
۹- تمامی پرسنل محموعه تفریحی آبی لازم است دوره های غریق نجات را در مراکز مورد تائید فدراسیون نجات غریق بگذارنند.
۱۰- نصب تابلو اسامی، تلفن ونشانی نزدیکترین مراکز درمانی – اورژانس، آتش نشانی و غیره در حاشیه رودخانه – سد و دریاچه الزامی است.
۱۱- استخرها و دریاچه‌های پارک باید دارای گارد محافظ به ارتفاع حداقل ۱۵۰ سانتی متر و حریم حداقل ۲ متر باشد.
۱۲- عمق دریاچه و استخر پارک نباید بیش از یک و نیم متر در نظر گرفته شود.
۱۳- هدایت کنندگان قایق باید آشنا به فنون شنا و نجات غریق و دارای گواهی مربوطه از سازمان تربیت بدنی باشند.